sobota, 11 lutego 2017

"NAJDŁUŻSZA NOC" Marek Bukowski, Maciej Dancewicz

Kończy się rok 1904. Kolejny już upływający pod uciskiem zaborców. Nastroje dekadenckie, skrajnie pesymistyczne wizje padają na podatny grunt. W Polsce w fazie rozwoju jest Młoda Polska. Podczas tej epoki literackiej uznanie zdobywają takie postacie jak Krzysztof Przerwa-Tetmajer, Wacław Berent, Tadeusz Miciński, Stanisław Przybyszewski i wiele innych znamienitych pisarzy. Początek XX wieku to też czas gdy kobiety walczą o prawa głosu, pojawiają się pierwsze ruchy sufrażystek, co jednocześnie odbija się na obyczajowości początku XX-wieku.

Tymczasem w Krakowie początek nowego wieku przynosi grozę, rzucając blady strach na mieszkańców miasta. W spokojnym i wolnym od przestępstw mieście zaczyna grasować seryjny morderca. Śledztwo mozolnie rusza z miejsca, a prowadzący dochodzenie komisarz Jelinek zmaga się z trudnościami jakie niosą za sobą kolejne okaleczone zwłoki. W tym samym czasie do miasta wraca Jan, który dowiaduje się o śmierci matki. Czy śmierć pani Koryckiej może być powiązana z tajemniczymi morderstwami?

"Najdłuższa noc" to powieść, która z założenia ma uzupełniać serialową historię "Belle Epoque", transmitowaną przez telewizję TVN. Autorami książki jest duet Bukowski-Dancewicz. Każdy z panów wnosi inne doświadczenie i wiedzę w jej fabułę, ze względu na swoją profesję. Pierwszy z nich jest dobrze znanym aktorem filmowym i serialowym, natomiast drugi z panów to absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, na której ukończył historię, jego teksty ukazały się także w wielu gazetach. 

Przez pierwsze kilkadziesiąt stron akcja toczy się wielotorowo i stanowi swoisty wstęp do całej historii, w którym poznajemy bohaterów, ich przeszłość, ambicje, utracone marzenia  i motywy postępowania. Nie można się jednak łudzić, że ta część książki wprowadzi odbiorcę w znudzenie! Będzie to niebywale fascynująca lektura, przede wszystkim po ulicach XX-wiecznego Krakowa, jego tamtejszej architekturze, dokładnych szczegółach zabudowań i codziennego funkcjonowania mieszkańców.
Jeżeli Kraków uznać za biedny to Kazimierz trzeba nazwać obrazem nędzy. A ta część, do której zmierzał Ja była wyjątkowa uboga i zaniedbana. [...] Wszędzie walały się śmieci, a rynsztokami płynęła wielobarwna ciecz.Były tam głównie mydliny, ale też jakaś maź po farbowaniu tkanin i obróbce skóry.*
Wszyscy spragnieni klimatu krakowskiego życia, tamtejszej arystokracji i osób z nizin społecznych powinni czuć się ukontentowani. Każdy szczegół, detal, wspomnienie tamtych czasów to ciekawostka, która jest dodatkowym plusem powieści.
Zwiewne parasolki dam i ich kolorowe narzutki, wiosenne kapelusze panów - wszystko lśniło nowością, lub raczej tylko odświeżeniem. Państwo nosiło się lekko, jakby chciało już na dobre dokuczliwą zimę. Jeszcze gdzieniegdzie zalegał śnieg, momentami buty zatapiały się w błotnistej brei wczesnowiosennych roztopów i panie musiały unosić swe długie suknie, odsłaniające nieznacznie łydki, co było poruszającym widokiem dla młodzieży rodzaju męskiego.
To naprawdę zachwycające w jaki sposób wartka akcja utrzymująca zainteresowanie czytelnika, łączy się z warstwą historyczną, która została wpleciona przez autorów. Bo oto po powrocie głównego bohatera - Jana Edigeya-Koryckiego akcja rusza z kopyta, wciągając nas w intrygę zaplanowaną przez zabójcę, którego tropem rusza trójka przyjaciół - Jan, Wiktoria oraz Henryk. Całość wydarzeń owiana jest widmami przeszłości, które nie dają o sobie zapomnieć, a z którymi przyjdzie się zmierzyć.

Jeśli szukasz, drogi czytelniku powieści, która wciągnie Cię w korytarze swojej fabuły i nie pozwoli odłożyć lektury nim nie przewrócisz ostatniej kartki, to właśnie znalazłeś idealną książkę. Warstwa językowa również nie zawiedzie, to naprawdę dopracowana forma, przez którą się płynie i zachwyca konstrukcją całości. "Najdłuższa noc" to świetny wstęp do TVN-owskiego serialu - zaostrza apetyt, pobudza wyobraźnię i sprawia, że chce się na nowo powrócić do XX-wiecznego Krakowa, by rozwiązać zagadkę mordercy kobiet! 

Tytuł: Najdłuższa noc
Autor: Marek Bukowski, Maciej Dancewicz
Wydawnictwo: MUZA SA
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2017

* Cytaty: M. Bukowski, M. Dancewicz [w:] Najdłuższa noc, Warszawa 2017, s. 95, 96, 232. (Kolejność stron według przytaczanych cytatów).  

2 komentarze:

  1. Zainteresowałaś mnie tą pozycją, fajny początek bloga:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! Nawet nie wiesz jak ważne są dla mnie te słowa. Ogromnie się cieszę, że recenzja zachęciła Cię do poznania tej książki. :) Mam nadzieję, że nie zawiodę kolejnymi wpisami i że z przyjemnością będziesz tu zaglądać. Raz jeszcze bardzo dziękuję. :)

      Usuń