niedziela, 19 marca 2017

"ZAGADKI KRYMINALNE PRL" Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki

Mijają dziesiątki lat, a to co najbardziej elektryzuje społeczeństwo się nie zmienia – zbrodnie i przestępstwa. Na całym świecie prowadzone są badania, którym poddawana jest psychika sprawców, ich modus operandi, a wszystko po to, by dowiedzieć się, co pchnęło człowieka do takiego czynu. Kryminalistyka stale rozwija się i udoskonala swój sprzęt badawczy, by zmniejszyć ryzyko pomyłki do zera. A częstotliwość popełnianych zbrodni, doprowadziła do powstania nowego zawodu – profilera. 

Swoją rolę odgrywa także społeczeństwo, które przez wiele tygodni żyje sprawami nagłaśnianymi przez media. Nie inaczej było wiele  lat temu, tuż po zakończeniu II wojny światowej, gdy w Polsce miały miejsce przetasowania polityczne, państwo żyło w chaosie, a służby bezpieczeństwa w imię panującego wówczas PRL-u, za wszelką cenę chciały udowodnić swoją skuteczność.

„Zagadki kryminalne PRL” to zbiór - synteza spraw kryminalnych, które elektryzowały społeczeństwo tamtych czasów. Na podstawie ówczesnych wydarzeń, powstało nie tylko wiele artykułów, ale część spraw, znalazło swoje miejsce, także w lokalnych piosenkach komponowanych między innymi przez Stanisława Grzesiuka. Autorzy fundują czytelnikowi wiedzę w pigułce, w relacjach przeczytać można zeznania świadków, ówcześnie panujące nastroje oraz charakterystykę sprawcy. Wszystko to podane przystępnie, co więcej nie ma się wrażenia zarzucenia faktami, dzięki czemu odbiorca wynosi z opowiedzianej historii pakiet informacji, które mogą stać się podstawą do swoich dalszych poszukiwań. 

Zdecydowanie na plus działają także fragmenty, w których autorzy podkreślają czy a jeśli tak to jakie fakty lub ślady po odbytym procesie, można znaleźć w Izbie Pamięci Narodowej. To wielce przydatne, bo na tej podstawie czytelnik ma możliwość obserwacji, które ze śledztw były niewygodne dla władzy i dlaczego, co skrupulatnie punktują autorzy.

To co można znaleźć w wielu innych książkach, których kanwą stały się liczne morderstwa, popełniane choćby przez Zdzisława Marchwickiego czy Leszka Pękalskiego, by później obudować je fabularyzowaną akcją, tu opiera się wyłącznie na faktach i zbiorze dokumentów. Panowie przytaczają również liczne przykłady z kultury masowej oraz filmów dokumentalnych, udowadniając, że zbrodnie dawno popełnione nadal „cieszą się” zainteresowaniem i są elementami licznych inspiracji.
Wampir rzeczywiście przestał odtąd działać, ale sprawa stała się na Śląsku i w Zagłębiu na tyle głośna, że potrzebny był sprawca: obojętnie czy prawdziwy czy wymyślony, ważne było, żeby uciszyć "gniew ludu".*
Dla wszystkich, którzy obserwują z uwagą wszelkie poczynania graficzne na okładce książki, dodam tylko, że front książki jest niezwykle magnetyzujący. A za projekt okładki odpowiada pan Paweł Panczakiewicz.

„Zagadki kryminalne PRL” to książka dla wszystkich miłośników zagadek kryminalnych, ale także historii Polski, podszytej dawnymi działaniami władzy, służb bezpieczeństwa, a nieraz i wymiaru sprawiedliwości. Żeby dowiedzieć się jak to wszystko funkcjonowało w trakcie PRL zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę. To zdecydowanie bardzo dobra literatura faktu. 

Stanisław Grzesiuk – były więzień obozów koncentracyjnych. By poznać historię „barda z Czerniakowa” zachęcam do sięgnięcia po książkę „Pięć lat kacetu” – gdzie opisuje czas spędzony w obozie koncentracyjnym. Niedawno na polskim rynku książki ukazała się jego biografia „Grzesiuk, król życia” Bartosza Janiszewskiego.

Leszek Pękalski – o jego sprawie pisała Magda Omilianowicz w książce „Bestia. Studium zła”. Książki z serii Od deski do deski czerpią z prawdziwych wydarzeń, natomiast obudowane są także fikcją literacką. 

Zdzisław Marchwicki – jego historię można poznać w ubiegłorocznym filmie „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Choć historia oparta jest morderstwach „wampira z Zagłębia”, w filmie użyto innych imion i nazwisk. Bardzo polecam, szczególnie, że perspektywa winy i mordercy jest rozbudowana na inne postacie. 

Autor: Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
Tytuł: "Zagadki kryminalne PRL"
Wydawnictwo: Bellona
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2017

Cytat: K. Kunicki, T. Ławecki, Zagadki kryminalne PRL, Warszawa 2017, s. 102.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz