czwartek, 16 marca 2017

"JAK ONI PRACUJĄ" Agata Napiórska

Wszyscy bez wyjątku, prędzej czy później będą musieli zmierzyć się z podjęciem pracy. Jaka ona będzie zależy od upodobań każdego z osobna. Jeden marzy, żeby zostać dziennikarzem, inny chciałby zostać farmaceutą, a kolejny stylistą. Każdy podejmowany zawód ma swoje szczególne cechy i wymaga różnych umiejętności. To indywidualnie od każdego człowieka zależy jak zorganizuje sobie czas pracy, ale także miejsce pracy, bo chcąc nie chcąc spędza w nim większość swojego życia.

"Jak oni pracują" przybliża nas z kolei do zawodu pisarza, grafika czy malarza. Rozwiewa tajemnice obudowane wokół tych zmityzowanych zawodów. Czytelnik zajrzy między innymi do miejsca pracy Katarzyny Bondy, Joanny Bator, Andrzeja Sapkowskiego czy Iwony Chmielewskiej. Dowie się też komu skupianie się przychodzi łatwo, a kto musi zapewnić sobie odpowiednie warunki do pracy. A to zaledwie czubek góry lodowej...


Książka-wywiad Agaty Napiórskiej to zbiór ciekawostek o najpopularniejszych twórcach współczesnej kultury, ale to również odświeżenie tych nazwisk, o których młodzi ludzie zapomnieli lub nie zdawali sobie sprawy, że to właśnie ich dzieła czy prace nie jednokrotnie oglądali. "Jak oni pracują" to lektura pasjonująca, która absolutnie się nie nudzi. Można czytać ją "na raz" lub dawkować sobie historie wedle własnego zapotrzebowania.

Organizację czasu ułatwia mi fakt, że czuję niechęć do większości czynności uznawanych przez innych za przyjemne: nie lubię spać i nie lubię jeść. Najchętniej bym nie jadł i nie spał w ogóle. Nigdy nie wyleguję się w łóżku. Nie lubię siedzieć w internecie. [...] Nie znoszę czczej gadaniny, nie słucham muzyki dla relaksu.*


Co najważniejsze charakterystyka pracy każdej z osób i ich sposobu życia, także stosunku do wybranego zawodu, nie jest przegadana. Wybrany temat przez panią Napiórską jest bardzo wdzięczny i nieczęsto wykorzystywany w wywiadach. Łatwo było o złe poprowadzenie wywiadu lub zbyt szeroki zakres tematyki, lecz nic z tego, mamy tu zwięzłą opowieść, która pobudza apetyt na więcej. 

Strój do pisania musi być wygodny i złachany. Brzydkie i za duże spodnie dresowe lub ewentualnie piżama mojego ojca, jakaś luźna bluzka i polar, który dostałam od policjantów z Piły.*

"Jak oni pracują" to nie tylko podsunięcie informacji niedostępnych na co dzień czytelnikowi, ale to przede wszystkim zerwanie z mitem "natchnionego" pisarza rzucanego porywami uczuć oraz zaprzeczenie wizji "szalonego" artysty palącego fajkę (choć to się zdarza) i popijającego alkohol. To także filozofia życia, tego co uspokaja twórcę, jakim jest człowiekiem, jak czuje się wśród innych ludzi. Okazuje się, że sposób i warunki pracy dużo mówią o osobie, jak zatem to lekturze tej książki tworzy się prosta droga w głąb duszy autora - może zaledwie jej zarys, lecz jakże może być zaskakujący.

Tytuł: "Jak oni pracują"
Autor: Agata Napiórska
Wydawnictwo: WAB
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2017

Cytaty: A. Napiórska, Jak oni pracują, Warszawa 2017, s. 16, 69. (Kolejność stron według przytaczanych cytatów).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz