niedziela, 19 marca 2017

"ZAGADKI KRYMINALNE PRL" Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki

Mijają dziesiątki lat, a to co najbardziej elektryzuje społeczeństwo się nie zmienia – zbrodnie i przestępstwa. Na całym świecie prowadzone są badania, którym poddawana jest psychika sprawców, ich modus operandi, a wszystko po to, by dowiedzieć się, co pchnęło człowieka do takiego czynu. Kryminalistyka stale rozwija się i udoskonala swój sprzęt badawczy, by zmniejszyć ryzyko pomyłki do zera. A częstotliwość popełnianych zbrodni, doprowadziła do powstania nowego zawodu – profilera. 

Swoją rolę odgrywa także społeczeństwo, które przez wiele tygodni żyje sprawami nagłaśnianymi przez media. Nie inaczej było wiele  lat temu, tuż po zakończeniu II wojny światowej, gdy w Polsce miały miejsce przetasowania polityczne, państwo żyło w chaosie, a służby bezpieczeństwa w imię panującego wówczas PRL-u, za wszelką cenę chciały udowodnić swoją skuteczność.

czwartek, 16 marca 2017

"JAK ONI PRACUJĄ" Agata Napiórska

Wszyscy bez wyjątku, prędzej czy później będą musieli zmierzyć się z podjęciem pracy. Jaka ona będzie zależy od upodobań każdego z osobna. Jeden marzy, żeby zostać dziennikarzem, inny chciałby zostać farmaceutą, a kolejny stylistą. Każdy podejmowany zawód ma swoje szczególne cechy i wymaga różnych umiejętności. To indywidualnie od każdego człowieka zależy jak zorganizuje sobie czas pracy, ale także miejsce pracy, bo chcąc nie chcąc spędza w nim większość swojego życia.

"Jak oni pracują" przybliża nas z kolei do zawodu pisarza, grafika czy malarza. Rozwiewa tajemnice obudowane wokół tych zmityzowanych zawodów. Czytelnik zajrzy między innymi do miejsca pracy Katarzyny Bondy, Joanny Bator, Andrzeja Sapkowskiego czy Iwony Chmielewskiej. Dowie się też komu skupianie się przychodzi łatwo, a kto musi zapewnić sobie odpowiednie warunki do pracy. A to zaledwie czubek góry lodowej...

czwartek, 2 marca 2017

"OSZPICYN" Krzysztof A. Zajas

Wydarzenia historyczne wpłynęły na kształt naszego współczesnego życia. Wszystkie walki, intrygi polityczne i działania zbrojne miały na celu niejednokrotnie obronę terytoriów państwa. Z historią nierozłączną formę stanowią miejsca. To również one pozostają w pamięci i na stałe wpisują się na karty historii. Poza zwycięskimi chwilami, wspominamy, a przede wszystkim upamiętniamy tych, którzy dla kraju oddali życie. Niektóre miejsca już na zawsze przywoływać będą wspomnienia o wielkich zbrodniach i masowych mordach. Do takich miejsc zaliczyć można Oświęcim...

Mówiąc Oświęcim, myślimy obozy koncentracyjne. Czym zatem jest tytułowy Oszpicyn? To nic innego tylko żydowska nazwa Oświęcimia. O tym fakcie niewiele osób pamięta, a została ona wyciągnięta przy okazji książki Krzysztofa Zajasa, który właśnie w Oszpicynie umieszcza główną akcję powieści. Za to chwała autorowi, bo jak niejednokrotnie w książce podkreślali bohaterowie, jest to miejsce, w którym trudno się mieszka. Dla wielu jest to też miejsce, o którym trudno się mówi.